IPSAC 2015 Finals Results

Inter Primary School Sports Meet 2015 – 3/24/2015 Arnos Vale

 

Event 1 Boys 4-6 50 Meter Dash Under 7 Boys    

  Name Yr School Finals
Finals    
1 John, Jaheim 09 Layou Gov 34 8.92
2 Williams, Naveed 09 Fitz Hughes 25 9.05
3 Dells, Delron 09 Biabou Meth 8 9.15
4 Gaymes, Shemron 09 Buccament Gov 9.17
5 Ash,

IPSAC 2015 Individual Rankings – Through Event 46

Inter Primary School Sports Meet 2015 – 3/24/2015, Arnos Vale

{slider=4-6 Female – Individual Scores} 

  4-6 Female – Individual Scores  

Place Name Year School Points
1 Millers, Anna 09 LGS 10
1 Peters, Saniah 09 EMS 10
3 Prince, Rachael 09 FHG 8
3 James, Davion 09 LVG 8
5 Alexander, Keshawna 09 SHG 6
5 John, Junia 09 LGS

IPSAC and ISSAC 2015 1st quarter performance by age categories


Individual Top Marks

Number of Top Times: 5   |    Marks since: 01-Jan-15

 {slider=GIRLS (Under 6 – 14)}

{tab=Girls Under 6}

  Mark Convert  Rnd Name  Age/Yr  School  Date  Event

Girls 6 & Under 50m Dash

1 8.94   F Saniah Peters 6 EVESHAM METHODIS 3/24/2015 Inter Primary School Sports Meet 2015
2 9.03   F Rachael Prince

TASVG Team Championships 2014 – Results


NATIONAL TEAMS CHAMPIONSHIP 2014

FINAL RESULTS

 

1000M – FEMALES

1st Blessie Richardson CLSS 8
2nd Le-Anna Lovelace CLSS 7
3rd Jovanna Lynch CLSS 6
4th Lyanla Williams TSSS 5
5th Kristianna Christopher TSSS 4

 

1000m – MALES

1st Clibert Nash CLSS 2.57.03 8
2nd Truloni McKenzie SMSS 3.00.60 7
3rd Cody Compton BCHS 3.04.10 6
4th Sobato

OECS MEDALISTS

{slider=World Championships in Athletics, World Junior Championships}

{tab=World Championships in Athletics}

WORLD CHAMPIONSHIPS IN ATHLETICS

GOLD Kim Collins (SKN) 100m (2003)
Kirani James (GRN) 400m (2011)
BRONZE Jerome Romain (DMA) Triple Jump (1995)
Kim Collins (SKN) 200m (2001)
Kim Collins (SKN) 100m (2005, 2011)
SKN – 4X100m (2011)
(Jason Rogers, Kim Collins, Antoine Adams, B.J. Lawrence)

{tab=World Junior Championships}

WORLD

All-Time Leading OECS Performers – Female

{slider=100m, 200m, 400m, 800m}

{tab=100m}

100m

Surname Name Country Result Venue Date
Mayers Natasha VIN 11.09 Walnut 21-Apr-02
Harrigan Tahesia IVB 11.13 El Paso 15-Apr-06
Fletcher Sherry GRN 11.18 Rio de Janeiro 23-Jul-07
Williams Tameka SKN 11.18 San Marcos 26-Apr-12
Samuel Heather ANT 11.20 Indianapolis 26-May-93
Hodge Virgil SKN 11.21 Fort Worth 17-May-08
Joseph Hermine DMA 11.29 Victoria,B.C. 23-Aug-94
Pemberton